How much does it cost to grind and remove brush and blackberries near Vancouver, WA?

The short answer is $3,600.00 per acre. However, there a few things that drive the cost up and should be taken into consideration in order to create an accurate budget. Some of those are; thickness or size of brush, slope of the ground that they’re growing on, the soil type of the ground, and moisture in the area of work.

Following is additional information for this items including cost ranges.

  1. The thickness or size of brush. The thicker your brush and blackberries are, the longer it’ll take to grind them up. Brush that has stems thicker than 2” and is growing very tight together will be more expensive than smaller foliage. Very thick brush will add about $300-$600 per acre to the price.
  2. The slope of the ground that the brush is growing on. Steep hilly ground is much more difficult to mulch than flat ground and adds wear and tear to the equipment. If you have a hard time walking on your property because it’s steep, it’s also gonna be hard to mulch. The slope of the ground will cause large swings in pricing and can add anywhere from $350-$1800 per acre.
  3. The soil type of your property. Simply put, rocks are hard on equipment. The rockier your property is the more it’ll damage forestry mulching equipment. Some rocks are commonly found on most properties, it’s the exceptionally rocky ones that we’re concerned about. Rocky ground will add $200-$700 per acre.
  4. How wet is your property. Many properties in our area have underground springs that cause wet spots in the woods, these can be difficult to identify because the brush grows in and through them. Wet ground will add $150-$600 per acre depending on the size of wet area and location.

In conclusion, there can be large swings in prices when it comes to grinding and removing brush in our area and clearing and removal can be difficult to budget for unless you really walk your property. I prefer to make a site visit in order to accurately estimate any clearing job but using these guidelines you should be able to calculate how many acres and multiply the cost. E.g. 1.5 acre of rocky ground= $3600+$500×1.5= $6150.00.